AMBALAJ TASARIMI SATIŞLARI YÜZDE 70 ARTIRIYOR
google-plus16 Ekim 2017 Pazartesi 12:27 (3478)
Tasarist ekibi ambalaj tasarımının markaların satış rakamlarında meydana getirdiği değişime dair değerlendirmelerde bulundu.
AMBALAJ TASARIMI SATIŞLARI YÜZDE 70 ARTIRIYOR

Ambalaj tasarımları yapılırken trendlerin farkında olmak ve onları iyi analiz etmek markaları rekabette bir adım öne çıkarıyor. Yapılan araştırmalar, küresel ve yerel trendlere bağlı olarak değişen ve gelişen bir pazarlama öğesi olan ambalajın satın alma kararına yüzde 70 oranında etki ettiğini gösteriyor.  

Tasarist ekibi ambalaj tasarımının markaların satış rakamlarında meydana getirdiği değişime dair değerlendirmelerde bulundu.

 

Tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlere yönelik yapılan çalışmaların sonuçları, markaların rekabetçi pazarlama stratejilerini belirlemesinde önemli bir rol oynuyor.

Özellikle satış rakamlarına ve karlılığa odaklanan markalar rakiplerinden farklılaşarak tüketicinin ilgisini daha çok çekiyor. Daha iyi bir ambalaja sahip olan ürünün alternatifine göre yüzde 70 daha yüksek satış rakamına ulaştığını gösteren araştırma sonuçları, ürünü rakiplerinden farklılaştırarak tercih edilmesinde önemli bir kriter olduğu öngörüsünü de destekliyor. Ambalaj tasarımı, yalnızca ürünün satışında doğrudan bir etki yaratmakla kalmıyor, üründen alınan tatmini de değiştiriyor.

Ambalaj tercih sebebi

Tüketiciyi rafta kendisiyle baş başa kaldığı saniyelik karar anında ürünü almaya ikna edebilecek tek şey olan ambalaj, satış noktasında iletişim kurma ve ürünü sattırma gibi işlevlere sahipken satış sonrasında da ürüne kattığı değerle tüketici tatminini koruma görevini üstleniyor. Tüketici davranışlarıyla ilgili çalışmalara göre ambalaj, tüketicinin ürünü eline almasını sağlıyorsa o ürünü satın almasını da yüzde 70 oranında artırıyor. İnsanların alışkın oldukları ürünleri iyi ambalajlı bir alternatifle değiştirmeye meyilli oldukları da görülüyor.


Tasarist Yaratıcı Yönetmeni Musa Çelik’e göre istisnasız her marka satışlarını arttırmayı hedefliyor. Çelik, “Müşterilerimizin ambalaj tasarım projelerinden başlıca beklentisi satışları arttırmak ve rakiplerinden farklılaşmak. Markaya prestij katmak, tüketiciyle iletişim kurmak, çevreye duyarlı olmak ve maliyetleri düşürmek de yine öncelikli beklentiler arasında. Tüketiciler ise teknoloji ve sosyal ağlardaki gelişmelerle sürekli yenilik ister halde. Görsel cazibesi yüksek, doğaya dost ve fonksiyonel ambalaj çözümleri ürünü tüketici nezdinde tercih edilir kılıyor” diyor.


Ambalaj tasarımıyla satışlar yüzde 165 arttı

Ambalajın tüketici algısını değiştirmesi ve satışları etkilemesiyle ilgili çalışmaları destekleyen en somut örnekler arasında Tasarist ekibi tarafından yenilenen Bingo Cam tasarımı da yer alıyor. Öyle ki, ürün içeriğinde hiçbir değişiklik olmadığı halde sadece yenilenen tasarımın etkisiyle Bingo Cam’ın satışları ilk üç ay içerisinde %165 arttı. Performans ve parlaklığın öne çıkarılması için elmas formundan esinlenerek tasarlanan şişe, alışılmamış görüntüsüyle oldukça dikkat çekti.

Bingo Cam tasarımı Tasarist ekibine de 3 ödül kazandırdı. 

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler