Marmarabirlik'ten innovasyon atağı
google-plus01 Nisan 2016 Cuma 00:12 (1780)
Artık daha 'ufak' olacak!
Marmarabirlik'ten innovasyon atağıMarmarabirlik, üretim kapasitesini artırmak amacıyla yaklaşık 10 milyon TL’lik yeni makine yatırımlarını hayata geçiriyor. Marmarabirlik’in ambalajlı üretim kapasitesi, yeni yatırımların ardından yıllık 50 bin tona ulaşacak. Marmarabirlik'in yeni yatırım hamlesinin temelinde daha küçük gramaj/ambalaj ve daha büyük katma değer ve üretim kapasitesi bulunuyor.

 

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, ürün alım ve satış rakamlarını her geçen yıl daha da yukarılara taşıyan Marmarabirlik’in, piyasanın taleplerini karşılayabilmek için üretim kapasitesini artırmaya yönelik bir dizi yatırım yaptığını söyledi. Asa, "Üretim kapasitesinin artırılması ve tüketicinin küçük ambalajlı ürün talebinin karşılanabilmesi amacıyla bir yıldır devam eden yeni yatırım çalışmalarımız tamamlanmıştır. Yaklaşık 10 milyon TL’lik yatırımların tamamı, nisan ayı sonunda faaliyete geçecek olup, yeni yatırımlarla birlikte Marmarabirlik’in toplam üretim kapasitesi, yıllık 30 bin tonlar seviyesinden 50 bin tonlara ulaşacaktır" şeklinde konuştu.

 

ÖNCELİK ZEYTİN EZMESİ TESİSİ

Yeni yatırımlar kapsamında ilk olarak zeytin ezmesi üretim tesisinin faaliyete geçtiğini ifade eden Başkan Asa, mevcut tesisin üretim kapasitesinin yüzde 50 oranında artırıldığını kaydetti.

Asa, "Yeni zeytin ezmesi üretim tesisimizde, tek porsiyonluk küvet ambalajlarda zeytin ezmesi üretilecek olup, bu ambalajların, başta otel, restoran ve kafeler gibi kahvaltı sektöründe faaliyet gösteren ev dışı tüketim tesislerine verilmesi planlanmaktadır. Bu makine ile aynı zamanda tek kullanımlık sofralık zeytin de üretilecektir. Nisan ayı sonu itibariyle yeni zeytinyağı üretim hattı ve binası da faaliyete geçecektir" dedi.

 

"KATLA YAĞLA SOS"

Asa, sektörde ilk kez üretilecek tek porsiyonluk zeytinyağı ve sos içeren katla yağla ambalajı için yeni yatırım yapıldığını da belirterek, yaklaşık 1 milyon TL’lik yatırım kapsamında makine alımlarının gerçekleştirildiğini ve deneme üretimlerine başlandığını söyledi. Katla yağla sosun Türk Hava Yolları başta olmak üzere, öncelikle ev dışı tüketim alanlarında tüketiciye sunulacağını ifade eden Asa, yeni yatırımın 8 gramlık ürünlerden saatte 6 bin adet üretim kapasitesine sahip olduğunu ve tüketiciye tek elle kullanım kolaylığı sağlayacak ürünün ilgi göreceğine işaret etti.

 

KÜÇÜK AMBALAJ TERCİH EDİLİYOR

Başkan Asa, özellikle son yıllarda tüketicilerin cam, pet ve küçük ambalajı tercih etmelerinden dolayı üretim modelini yeniden ele aldıklarını vurguladı. 

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler