‘Ölümsüz Z’ Belgeseli’nin galası yapıldı
google-plus10 Nisan 2016 Pazar 23:12 (4140)
Egelilerin zeytin ağacına olan duygusal bağını anlatan, ‘Tutku ve sadakatin hikayesi: Ölümsüz Z’ belgesel filminin galası, İzmir Sanat’ta yapıldı.
‘Ölümsüz Z’ Belgeseli’nin galası yapıldı

Galaya, İzmirli zeytin ve zeytinyağı sektörünün temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet, Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Çağatay Özcan Kokulu, Köstem Zeytinyağı Müzesinin kurucusu Levent Köstem, Kristal yağlarının sahibi Noel Micaleff, Bademler Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever, Hakime Hanım Çiftliği’nin sahibi Emine Yücekök, Urla Hasat Çiftliği’nin sahibi Sibel Yazgan, Ayerya Rüzgarlı Vadi Çiftliği’nin sahibi Pelin Omuroğlu Balcıoğlu, Beğendik Abi lokantasının sahibi Handan Kaygusuzer, Bornova Zeytincilik Enstitüsü Müdürü Ünal Kaya, HAUS makinelerinin sahibi Özden Gözlüklü, Prof. Mustafa Kaymakçı ve Prof. Tayfun Özkaya filmi birlikte izledi. Ayrıca İFOD (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) üyeleri de galadaydı.

 

Filmin danışmanlığını yapan Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet, bu filmin sektör için çok değerli bir katkı olduğunu belirterek, yapımcı Nilgün Yanık Emiroğlu ve yönetmen Ramazan Emiroğlu’na teşekkür etti.

 

İzleyiciden tam not alan belgeselin çekimleri, 2015-2016 yıllarında, İzmir, Ayvalık, Yırca, Madrid ve Sevilla’da yapıldı. Film, Egeli üreticilerin, zeytin ağacına, zeytin meyvesine ve zeytinyağına olan duygusal, tarihsel,kültürel ve ekonomik  bağını inceliyor.

 

Belgeselin anlatıcısı aktör Macit Sonkan.  Kendisi de bir zeytin üreticisi olan Sonkan, tiyatro ve sinemadan sonra ilk kez bir belgeselde, anlatıcı olarak  seyirci karşısına çıktı.  Filmin besteleri Yaşar Üniversitesi tarafından Mehmet Can Özer’e sipariş edildi. Elektroakustik müziğin tanınmış isimlerinden Özer, daha önce de bir çok filmin müziklerini yaptı.  Dünyanın çeşitli yerlerinde konserler veren Özer,  Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası için de eser  besteliyor.

 

EGELİNİN ZEYTİNE OLAN TUTKULU AŞKI, HERKESİ SARACAK!

Fiyatıyla çok konuşulan, tağşiş iddialarıyla gündemden düşmeyen zeytinyağının Egedeki  izlerini sürmek, onu barışın ve iyiliğin simgesi haline getiren insanın öyküsünü, güçlü bir  sinematografiyle izlemek isteyen izleyiciler, 14 Nisan’da  Ayvalık Slow Olive’de , 27 Nisan’da İzmir Olivtech Fuarında filmi görebilecek.  

İŞTE FRAGMANI

 Yorumlar
Fisun Çelenti
Tebrik ederim efendim
En Çok Okunan Haberler