17 ASIRLIK AĞAÇ TURİZME KAZANDIRILIYOR
google-plus10 Mart 2017 Cuma 09:42 (1977)
KIRKAĞAÇ'IN TARİHİ ZEYTİNİ TURİSTLERİ AĞIRLAMAYA HAZIRLANIYOR...
17 ASIRLIK AĞAÇ TURİZME KAZANDIRILIYOR

Manisa ‘nın Kırkağaç ilçesindeki 1655 yıllık anıt ağaç olarak tescilli zeytin ağacı turizme kazandırılacak. Manisa Büyükşehir Belediyesi, ziyaretçiler için uygun bir ortam hazırlamaya hazırlanıyor.

Manisa Büyükşehir Belediye Hukuk ve Tarifeler Komisyonu ile Turizm Tanıtım ve Sanat Komisyonu Meclisi, Kırkağaç ilçesi Bakır Mahallesi’nde bulunan 1655 yaşındaki zeytin ağacında incelemelerde bulundu. Yıllara meydan okuyan ihtişamı ve yemyeşil dallarıyla komisyon üyeleri anıt ağacı hayranlıkla inceledi.

ANIT AĞAÇ

İncelemeler ardından açıklamalarda bulunan Manisa Büyükşehir Belediyesi Milliyetçi Hareket Partisi Gurup Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, “Bu köklü ağaç bölgenin ne kadar tarihi bir yapıya sahip olduğunun da bir anlamda kanıtı. Hem ziyaretçiler için uygun bir ortam hazırlamak hem de yıllara meydan okuyan ihtişamıyla halen meyve veren anıt ağacı ön plana çıkarmayı amaçlıyoruz. Tarihi ve beşeri zenginlikleriyle bu bölgenin turizmini hareketlendirmeyi amaçlıyoruz. Anadolu da kurulan birçok medeniye tanıklı etmiş olan bu köklü ağacın turistik ve endüstriyel olarak bölgeye katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.


TİTİZ ÇALIŞMANIN SONUNDA TESCİLLENMİŞTİ

Yaklaşık 5 yıl önce İl Özel İdare Başkanlığı’nda, Celal Bayar Üniversitesi’nin de katkılarıyla gerekli incelemeleri yapılan 17 asırlık devin yaşı, uzun süren çalışmanın ardından Anıtlar Kurulu tarafından onaylanmış, ağaç da anıt ağaç statüsüne kavuşarak korumaya alınmıştı.

Büyükşehir Belediyesi Komisyon üyeleri daha sonra Kırkağaç Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz’ün makamına konuk olarak, anıt ağacın tanıtılması noktasında yapılabilecek çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler