Ayak yağı yöntemini bilen var mı?
google-plus23 Nisan 2016 Cumartesi 12:54 (3310)
DAHA ÇOK ESKİLERİN HATIRLADIĞI BU YÖNTEMLE ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİNİ SÜRDÜREN ÜRETİCİLER VAR
Ayak yağı yöntemini bilen var mı?

Zeytinyağı üretiminde modern yöntemlerin yanı sıra yerel bazda halen eski yöntemleri kullanan üreticilere rastlamak mümkün...

Halk arasında “ayak yağı” olarak nitelendirilen bir yöntemle bazı bölgelerde zeytinyağı üretiliyor. Muğla’nın Yatağan ilçesi de bunlardan biri...

Bölgede bazı üreticiler, eskiden kalma bir değirmende zeytinleri ezip, ardından da keselerin içine konularak ayak ile ezerek yağını çıkarıyorlar.

Bu yöntemi kullanan çiftçiler '' Ayak Yağı '' olarak isimlendirdiği bu teknikle çıkardıkları zeytinyağının, modern yönteme göre daha kaliteli olduğunu söylüyorlar.

Yöntemi uygulayan üreticiler “ayak yağı” yöntemini yeni kuşaklara aktarmak istediklerini dile getirseler de yöntemi yaşlı üreticilerin tercih ettikleri gözlemleniyor. Yöntem zeytinyağı üretim kültürümüzde geleneksel bir ritüel olarak yer almış görünüyor.

Yorumlar
Can
Bu işe girmek istiyorum ne yapmam gerekiyor
Can
Bu işe girmek istiyorum ne yapmam gerekiyor
Çanakkale
sağlık deposu ve şifa kaynağı olan esas zeytinyağı da budur zaten. fabrikada 70-80 derece sıcaklıkta kaynatılarak çıkarılan yağın diğer yağlardan neredeyse hiçbir farkı yok! ama her alanda olduğu gibi bu alanda da yeni nesil kolaycılığa kaçıyor maalesef!
En Çok Okunan Haberler