BAŞARI HİKAYELERİ: Dededen toruna kalite yolculuğu
google-plus16 Aralık 2016 Cuma 14:52 (4361)
Dedesinin ismi olan Ethem Bey ile ürettiği zeytinyağını markalaştıran Dr. Dilşen Oktay, henüz üç yıllık perakendecilik deneyimine rağmen yağının kalitesini tescilletti.
BAŞARI HİKAYELERİ: Dededen toruna kalite yolculuğu

Dedesinin ismi olan Ethem Bey ile ürettiği zeytinyağını markalaştıran Dr. Dilşen Oktay, henüz üç yıllık perakendecilik deneyimine rağmen yağının kalitesini tescilletti. İtalya’da düzenlenen Flos Olei Uluslararası Zeytinyağı Yarışmasında yüksek puan (84) alarak dünyanın en iyi 500 zeytinyağı arasında yer alan markanın ilham kaynağı Ethem Bey’in  (Tolun) zeytinliklerine verdiği emekler boşa gitmemiş.

 

HABER MERKEZİ I BAŞARI HİKAYELERİ


1981 yılında hayata gözlerini yuman İbrahim Ethem Tolun’un, 59 yıllık kısa hayatında haşır neşir olduğu,  emek vererek gelecek nesillere aktarmayı başardığı zeytinliklerinden elde edilen zeytinyağları, torunu Dr. Dilşen Oktay tarafından yaklaşık üç yıl önce kendi adıyla markalaştırıldı.  Gıda Mühendisi bir torun (Dilşen Oktay) ve Ziraat Profesörü bir damat (Erdoğan Oktay) tarafından kalite odaklı olarak girişilen tempolu çalışmanın ardından markalaşma sürecini tamamlayan Ethem Bey Zeytinyağları üç yıl gibi kısa bir sürede kalitesiyle adından söz ettirmeyi başardı.

Geçtiğimiz aylarda İtalya’nın önce gelen zeytinyağı yarışmalarından Flos Olei’ye katılan marka burada uzmanlardan oluşan juriden aldığı 84 puanla Dünya kalite liginde kendine yer buldu. Firmanın elde ettiği başarıda en büyük pay sahiplerinden olan Genel Müdür Dr. Dilşen Oktay’dan bu başarının perde arkasını dinledik. İşte Oktay’ın markasına ilişkin vizyonu…

 

-Ethem Bey Zeytinyağları’nın hikayesi nedir?

1981 yılında vefat eden İbrahim Ethem Tolun, 59 yıllık kısa hayatında yaptıklarıyla adını Türk zeytinciliğine “İmparator” lakabıyla yazdırmış çok değerli bir kişi. Ben 1980 doğumlu torunu olarak kendisini tanıma şerefine nail olamadım. Ancak onu ailemden ve Edremit Körfez yöresinde o kadar çok kişiden dinledim ki ona hayran olmamak elde değildi. Ortaokul yıllarında dedeminki gibi bir fabrikayı yönetmek için hangi bölümde okumam gerekir diye babama sorduktan sonra farkında olmadan tüm hayatımın zeytinyağı üzerine geliştiğini gözlemledim. Gıda mühendisliği öğrenimi ardından ekonomi, işletme, pazarlama ve finans üzerine bir yüksek lisans, son olarak da tarım ekonomisi üzerine doktoramı yaptım. Yüksek öğrenimim boyunca Avrupa Birliği ve Türkiye’deki zeytinyağı sektörlerinin ekonomik kıyaslaması ve Türkiye’de zeytinyağı tüketiminin artırılmasına yönelik tez çalışmalarım oldu. Bu esnada her yıl Ziraat profesörü, aynı zamanda Körfez’de İbrahim Ethem Tolun’un ziraatçi damadı olarak bilinen babam Erdoğan Oktay ile ailemizin zeytinliklerinde çalıştık ve zeytinyağımızı ürettik.


-Bunu bir girişime dönüştürme fikri nasıl doğdu?

 Aynı dedem gibi biz de toptan zeytinyağı satışına odaklanmıştık. Ancak yakın çevremizin de yoğun teşviği ile 3 yıl önce markalaşma ve perakende satışa yönelme kararı aldık. Marka ismi ararken fark ettik ki bütün servetimiz Ethem Bey’in alın teri ve yoğun çalışmasının ürünü. Bu emeğe saygımızı göstermek ve İbrahim Ethem Tolun’un adını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Ethem Bey Zeytinyağları olarak markamızı tescillettirdik.

-Bu yıl bir kalite ödülü getirdiniz ülkemize… İtalya’dan…

Bu amaç için her zaman dikkat ettiğimiz kalite konusunda uygulamalarımızı daha da yoğunlaştırdık. İyi tarım uygulamalarına uygun üretimimiz ve her zaman gündemi takip ederek özen gösterdiğimiz depolarımız sayesinde tüketicilere en kaliteli ürünleri sunmaya çabalıyoruz. Bu yıl katıldığımız iki İtalyan yarışmadan birinde finale kaldık, diğeri olanFlos Olei’de 84 puan alarak dünyanın en iyi 500 zeytinyağı arasına girmeye hak kazandık. Bu bir ekip işi ve bu gurur hepimizin! Bizimle sabırla zeytinleri toplayan, zeytinleri en kısa sürede sıkma tesisine ulaştıran çalışanlarımız da, fabrikada zeytinleri titiz bir şekilde zeytinyağına işleyen işçiler de en az bizim kadar bu kıvancı hak ediyor.

-Geleceğe dair ne söyleyeceksiniz?

Kalite konusunda gösterdiğimiz titizlik sonucu elde ettiğimiz bu başarı bizi daha da motive etti. “İmparator”un adına yakışır şekilde üretimimize devam ediyoruz. Bu daha başlangıç... Önümüzdeki süreçte zeytincilik adına elimizden geleni yapmaya var gücümüzle çalışacağız.   


Ethem Bey Zeytinyağları Genel Müdürü Dr. Dilşen Oktay

Yorumlar
Bahri Akıncan
Ben Hüsnü dayın ve annen sınıf arkadaşı olarak başarıların devamını dilerim
Nazife Duran
Büyük başarı tebrik ederim . Burhaniyeli bir vatandaş olarak gurur duydum.
Nezip
tebrik ederim hanımefendi bu ortamda benzer firmaların desteklenmesi arzusuyla
Nazmiye Doğru Dumlupınar
Hemşehrim olarak gurur duydum❤️
emri emir
Bizi de mutlu ettiniz.Başarınızın devamını diliyorum.
Ali Şefik SARIKAYA
Tebrik ediyorum. Rahmetli babam ziraatçi Necati Sarıkaya dedeniz ve babanız Erdoğan bey ile cok iyi bir dostlukları vardı. Başarılarınızın devamını diliyorum
nevin yünlü
tebrikler başarılarınızın devamını dilerim