ZEYTİNYAĞINDA HİLE TELEVİZYON REKLAMLARINA SIÇRADI
google-plus13 Ekim 2017 Cuma 11:21 (6430)
RTÜK GÖZ YUMACAK MI? VATANDAŞLARA ZEYTİNDOSTU DERNEĞİ'NDEN SAHTE ÜRÜN TUZAĞINA DÜŞMEMELERİ İÇİN UYARI GELDİ.
ZEYTİNYAĞINDA HİLE TELEVİZYON REKLAMLARINA SIÇRADIZeytindostu Derneği televizyonlarda ‘Tanıtıcı reklam’ kuşağı adı altında pazarlanan bazı zeytinyağlarında hile tespit etmeleri üzerine, sözkonusu reklam filmlerinin kaldırılması için RTÜK’e başvuruda bulundu.

 

Zeytinyağı sektörünün kanayan yaralarından tağşişe (Hileli karışım yağ) televizyon reklamları da alet edilmeye başlandı. Bir dönem sahte balda yoğun olarak uygulanan yöntem zeytinyağına da sıçradı.  Bu yolla tanıtımı yapıldığı öne sürülen bir ürünün analiz raporlarında tağşiş çıktığını öne süren Zeytindostu Derneği harekete geçti.

Vatandaşları kandırmaya yönelik olduğu belirtilen bu reklamın kaldırılması için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) resmi başvuruda bulunan derneğin Başkanı Murat Çetin, “Dernek olarak sürecin takipçisi olarak tüketicilerin sağlığıyla oynanmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu. Yetkilileri harekete geçirmek istediklerini söyleyen Çetin, tüketicilere de “Piyasa fiyatının altında çok satılan yağlara itibar etmeyin” uyarısında bulundu.

SAHTE BALDAN SONRA ZEYTİNYAĞI!

Gıda sahtecilerinin sahte baldan sonra zeytinyağında da vatandaşları benzer yöntemlerle kandırmaya çalıştıklarını söyleyen Zeytindostu Derneği Başkanı Murat Çetin,  Zeytindostu Derneği olarak kalite ve tağşiş konusundaki hassasiyetlerini sürdürdüklerini kaydetti.

Çetin konuya ilişkin şu bilgileri verdi;

Televizyonda yayınlanan bir reklamdaki ürünün analiz raporları göstermektedir ki söz konusu zeytinyağı başka yağlarla karıştırılmış ve saf değildir. Tüketicinin bu şekilde kandırılmasına kayıtsız kalmayacağımızı göstererek reklamın kaldırılması yönünde şikayetimizi RTÜK'e dilekçe yazarak ilettik. Reklamın hala televizyonlarda gösterilerek kamuoyunu aldatmaya devam etmelerini engellemek amacıyla RTÜK'e 12.10.2017 tarihinde yayından kaldırılması için başvurumuzu yapmış bulunmaktayız. Bu sürecin sonuna kadar takipçisi olmaya devam edeceğiz.

FİYATINA ALDANMAYIN!

Tüketicileri gerçek piyasa değerinin altında satılan yağlara karşı da uyaran Çetin, kullanılan çeşitli pazarlama yöntemlerine kanılmamasını tavsiye ederek, “Halen telefonla arandığında tağşişli yağın satışının devam ettiğini görüyoruz. Girişimlerimiz sayesinde bu tip hileli gıda ürün pazarlayan reklamların yasaklanmasını sağlamak amacındayız. Gerçek piyasa fiyatlarına göre çok daha ucuz fiyatlara satışlar yapılıyor. Bu kesinlikle mümkün değil. Bu anlamda kamuoyunun dikkatini çekmeyi, yetkilileri harekete geçirmeyi amaçlıyoruz.” İfadelerini kullandı.

UZZK DA GİRİŞİMDE BULUNDU

RTÜK nezdinde girişimde bulunan Zeytindostu Derneği’nin yanı sıra Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi de (UZZK) söz konusu reklam hakkında Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapılarak yasal takibat başlatılması talebinde bulundu.

Yorumlar
"SAGLIK" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler